NOWY / NEW BLOG - http://olchowski.info

poniedziałek, 2 czerwca 2008

Wszystkie niewidzialne dzieci (All The Invisible Children)


Dramat, Francja/USA/Włochy, Wielka Brytania 2005

Reżyseria: Mehdi Charef, Emir Kusturica, Spike Lee, Katia Lund, Jordan Scott i Ridley Scott, Stefano Veneruso, John Woo


Aktorzy: Adama Bila, Elysee Rouamba, Rodrigue Ouattara, Uros Milovanovic, Dragan Zurovac, Vladan Milojevic, Rosie Perez, Hannah Hodson, Andre Royo, Vera Fernandes, Francisco Anawake De Freitas, Dawid Thewlis, Kelly MacDonald, Daniele Vicorito, Emanuele Vicorito, Zhao Zicun, Qi Ruyi


Międzynarodowa produkcja powstała pod patronatem UNICEF - u, organizacji, której celem jest niesienie pomocy potrzebującym dzieciom. W realizację projektu zaangażowali się wybitni reżyserzy, tacy jak: Spike Lee, Emir Kusturica, Ridley Scott i inni. Każdy z twórców przedstawia własną wizję dziecięcego świata - kruchego i wrażliwego, pełnego smutku i goryczy. Światowa premiera tego poruszającego i skłaniającego do refleksji filmu odbyła się na festiwalu w Wenecji w 2005 r. Był on także prezentowany na specjalnym pokazie podczas festiwalowych dni w Toronto. W promocji projektu wykorzystano znakomity teledysk "Teach Me Again" w wykonaniu Tiny Turner. Na całość składa się siedem krótkometrażowych nowel filmowych, ukazujących - na przykładzie dzieci pochodzących z różnych kontynentów - ogrom problemów współczesnego świata. Kamera śledzi losy małych bohaterów, którzy już na początku swej życiowej drogi doświadczyli bólu, głodu, nieszczęść.


Akcja pierwszej noweli "TANZA" rozgrywa się w bliżej nieokreślonym państwie w Afryce. 12 - letni tytułowy bohater, był świadkiem brutalnego morderstwa swoich rodziców. Osierocony chłopiec wstępuje do armii bojowników o wolność. Wraz z innymi nieletnimi żołnierzami, których dowódcą jest zaledwie 21 - latek, detonuje bomby i wysadza w powietrze budynki. Kolejnym celem ma być szkoła, do której Tanza sam uczęszcza i w której nawiązał już przyjaźnie. Bohaterem "BLUE GIPSY" jest Cygan Uros, który właśnie opuszcza mury zakładu poprawczego dla młodocianych przestępców, gdzie spędził trzy lata. Chłopak pragnie skończyć z niechlubną przeszłością i zacząć normalne, uczciwe życie, marzy mu się kariera w branży fryzjerskiej. Nie chce wracać do wiecznie pijanego, agresywnego ojca, który zmusza go do kradzieży. Zderzenie z rzeczywistością okazuje się jednak bolesne. Zamknięty zakład poprawczy w porównaniu z zewnętrznym światem, pełnym przemocy i okrucieństwa, był prawdziwym rajem. Uros staje przed trudnym wyborem. "JESUS CHILDREN OF AMERICA" to historia osadzona w nowojorskim Brooklynie, gdzie mieszka wraz z rodzicami nastolatka Blanca. Choć wychowuje się w nędzy, potrafi cieszyć się beztroską młodością, spędza wesoło czas ze szkolnymi przyjaciółmi. Niespodziewanie dowiaduje się, że została zarażona wirusem HIV przez swych uzależnionych od narkotyków rodziców. W życiu Blanki następuje dramatyczny zwrot. Reżyser Spike Lee szokuje realizmem obrazu środowiska nowojorskich slumsów. "BILU E JOAO" zrealizowała brazylijska reżyserka Katia Lund, współtwórczyni głośnego dramatu społeczno - obyczajowego Fernando Meirellesa "Miasto Boga", poruszającego podobny problem. Bohaterami noweli są dzieci, które wychowuje ulica. To przerażający obraz Sao Paulo, gdzie króluje nędza i szerzy się przemoc. Kilkuletni Bilu i Joao codziennie muszą walczyć o przetrwanie, zbierają puste puszki i kartony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz