NOWY / NEW BLOG - http://olchowski.info

środa, 11 maja 2011

Stół przesłania człowieka, czyli świąteczna gościnność

Stół przesłania człowieka, czyli świąteczna gościnność

Miałem ponownie przyjemność być gościem u Grażyny Dobroń w Dobronocce, w Trójce, wyjątkowo - w Wielką Niedzielę. Cytuję fragment rozmowy za STRONĄ Z AUDYCJĄ:


"(...) Dla Wojciecha Olchowskiego, podróżnika ważne jest, by jak najszybciej dać gościom możliwość poczucia się jak u siebie. - W momencie, w którym gubi się to poczucie bycia gościem, czuję, że osiągnąłem cel - wyjaśnił.

Spotkania w gronie przyjaciół, swobodne, niewymuszone, są zazwyczaj łatwiejsze niż z rodziną, gdzie panują skomplikowane relacje. - Święta stają się czymś więcej niż fajną zabawą, frajdą, stają się punktem naprawiania relacji. Tak jest przy Wigilii, we Wszystkich Świętych, Wielkanoc - dodał podróżnik.

Powiedzenie "Gość w dom, Bóg w dom" znane jest w wielu kulturach na różnych kontynentach. Dla niektórych oznacza ona całkowitą otwartość na przybysza, dla innych sprawa jest względna. - Obawiam się, że nie każdy gość, to dla nas "Bóg w dom". Jak ja sobie tego gościa wybiorę, on jest taki niekłopotliwy, to może ja mu przychylę nieba - zaznaczył Olchowski.

Zdaniem podróżnika potraktowanie gościa jako najważniejszej osoby, niezależnie od jej znaczenia i wymiernej wartości dla nas, jest wyzwaniem. - Musimy odnaleźć w sobie pokłady wyrozumiałości, akceptacji i w ten sposób Bóg przychodzi. Musimy osobie zaoferować to, co mamy w sobie - mówił. (...)


Jak wygląda gościnność w Indiach, Wenezueli, Czechach i innych zakątkach świata - opowiadali tajemniczy goście.


Aby wysłuchać całej audycji z udziałem słuchaczy wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

Audycji "Dobronocka” można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek tuż po północy. Zapraszamy."


Audycja również do pobrania z - http://hotfile.com/dl/115784660/4fa5727/Dobronocka_2011.04.25.zip.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz