NOWY / NEW BLOG - http://olchowski.info

wtorek, 31 maja 2011

Szkoła podróżników maluje mandale na Półwiejskiej

Z PRASY...

Aktywna medytacja w centrum miasta

Szkoła podróżników maluje mandale na Półwiejskiej

2009-10-16

W poznańskiej Szkole Policealnej Gloker uczy się i pracuje spora grupa osób uwielbiających dalekie podróże. -Teraz postanowiliśmy się naszymi doświadczeniami podzielić - tłumaczył przed akcją malowania mandali Wojciech Olchowski, szkolny grafik.

Mandala

Mandale, czyli okrągłe kompozycje o symbolicznym znaczeniu religijnym i rytualnym są ważną częścią tradycji buddyjskiej. Na Zachodzie przyjęło się tworzenie ich w celach artystycznych i arte-terapeutycznych. Zdarza się, że w dużej skali, realizuje się je również w technikach grafitti.Olchowski przez kilka popołudniowych godzin malował na rozwieszanej w korytarzu szkoły plandece mandalę – motyw inspirowany kulturą indyjską. Plandeka z malowidłem ma docelowo zawisnąć na froncie budynku mieszczącego się przy ulicy Półwiejskiej. Inne mandale powstaną niebawem w Krakowie i Szczecinie, gdzie Gloker ma swoje filie.

- Krakowska będzie ze zniczy ustawionych na Rynku. Ze względu na zbliżający się dzień Wszystkich Świętych będzie to połączenie w jednej akcji kilku tradycji - polskiej i indyjskiej - dodawał Olchowski. - W Poznaniu zawsze interesowaliśmy się plastyką, Kraków był bardziej teatralny.

- Moja mandala to zarazem alternatywa dla graffiti, nie niszczę ściany, maluję na zwykłej plandece, którą każdy może kupić za 20 zł- mówił artystą przed przystąpieniem do pracy. – Jak Tybetańczycy sypiący mandale z piasku, sam też będę musiał zmagać się z materią, bo plandeka miała być biała, a jest niebieska i sam nie wiem, co mi z tego malowania wyjdzie. Wiem jedynie, jaki jest mój dzisiejszy nastrój i możliwości techniczne, mandala będzie ich wypadkową - dodawał. - Cieszę się, że dzięki temu, że tu pracuję mogę sobie teraz urządzić takie malowanie. Ostatnio zatęskniłem za malarstwem.Na pierwszym piętrze szkoły otwarto też właśnie wystawę fotografii przywiezionych przez samych właścicieli szkoły Annę Bucholc i Bartłomieja Kujdę. Prace pochodzą z ich zeszłorocznej wyprawy do Indii Północnych i Nepalu. To pierwsza z planowanego cyklu wystaw inspirowanych wrażeniami pracowników i uczniów szkoły z podróży w różne regiony świata.

Kolejna będzie w Glokerze ekspozycja gruzińska, na której poza zdjęciami pokazana zostanie duża mapa nawiązująca do średniowiecznych przedstawień kartograficznych tego regionu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz