NOWY / NEW BLOG - http://olchowski.info

poniedziałek, 7 kwietnia 2008

Zasady końcowej pracy zaliczeniowej z przedmiotu "Komunikacja wizualna"

ZADANIE

Wpisz w części KOMENTARZE (klikając na "Prześlij komentarz") pod TYM wpisem kilkuzdaniową analizę wizerunku medialnego wybranej osoby będącej współczesnym polskim tzw. celebrytą (uwagi poniżej), czyli mówiąc prosto osobą medialną znaną z tego, że jest znana, bez znaczenia na dorobek (np. Doda, Frytka, Mandaryna, uczestnicy Tańca z Gwiazdami itd., szczególnie ciekawe analizy mężczyzn). W analizie odwołaj się do informacji z prezentacji i tekstów umieszczonych w tym blogu, a przedstawionych na zajęciach.

UWAGI FORMALNE

1. Podaj na początku jednoznaczne dane opisywanej osoby (np. Dorota Rabczewska, pseudonim Doda, Doda Elektroda, ur. 15 lutego 1984 - piosenkarka polska), jeśli analizujesz konkretny wizerunek to, jeśli możesz go odnaleźć w Internecie, podaj tzw. link (prawy przycisk myszki na zdjęciu, wybierz "Właściwości", skopiuj adres zdjęcia) np. http://www.doda-rulez.net/doda1.jpg.
2. W analizie wizerunku medialnego (NIE OSOBY!, JEJ NIE ZNAMY) proszę uwzględnić TO CO WIDZIMY, czyli tylko:
a) cechy fizyczne, które są istotne dla oceniania atrakcyjności,
b) oraz sposób przedstawiania w mediach.
3. Wybierz opcję podpisywania komentarza, która jest wg Ciebie, dla Ciebie, najkorzystniejsza, (z konta którego korzystasz, anonimowo, lub imieniem i nazwiskiem, jeśli uważasz, że to co piszesz może być powiązane w Internecie z takimi danymi, pamiętaj, że to tylko inny rodzaj nazwy, nie ma związku z Twoją REALNĄ osobą, w znaczeniu takim, że nie da sie tylko po imieniu i nazwisku określić jednoznacznie osoby... a ułatwi to wpisanie zaliczenia), ważne żeby nazwa się nie powtarzała (czyli np 3 razy Anka), żeby można było chociaż ilościowo podliczyć tyle wpisów ile osób w grupie.

UWAGI ORGANIZACYJNE

1. WZORCOWY KOMENTARZ UMIESZCZĘ SAM, POTEM GO USUNĘ.
2.
MOŻNA ANALIZOWAĆ OSOBY KTÓRE JUŻ BYŁY OPISANE, JEŚLI MA SIĘ INNY POMYSŁ, NIŻ JUŻ PRZEDSTAWIONY.
3.
PRZYPOMINAM O UZUPEŁNIANIU KOMENTARZY W WPISACH WSKAZANYCH W DZIALE PRZEDMIOTOWYM.
4.
OSOBY KTÓRE BĘDĄ MIAŁY DO NIEDZIELI 13-TEGO KWIETNIA KOMENTARZ-ANALIZĘ POD TYM WPISEM, ORAZ UZUPEŁNIONE DWA KOMENTARZE Z POPRZEDNICH ZAJĘĆ, BĘDĄ MOGŁY, PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI SWOJEGO POGLĄDU, WYJŚĆ Z ZAJĘĆ W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI, PO WYSŁUCHANIU 10 WYSTĄPIEŃ (OKOŁO 14:30). POZOSTAŁE OSOBY BĘDĄ MUSIAŁY UZUPEŁNIĆ KOMENTARZ W CZASIE ZAJĘĆ I ZAPREZENTOWAĆ GO DO ICH KOŃCA.
5.
ZAJĘCIA ODBĘDĄ SIĘ TYLKO W SALI NR 7 (KOMPUTEROWEJ).

MIŁEJ ZABAWY

PRAWDOPODOBNY TEMAT ARTYKUŁU PISANEGO NA PODSTAWIE PREZENTACJI PRZEDSTAWIONYCH NA ZAJĘCIACH I ANALIZ, WYSTĄPIENIE PLANOWANE NA KONFERENCJI W MAJU, W ROSKOSZY - http://www.umcs.lublin.pl/articles.php?aid=2342, ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Manipulacja ewolucyjnie wytworzonymi czynnikami atrakcyjności w wizerunku medialnym współczesnych polskich celebrytów

Znani z tego, że są znani. Celebryci w kulturze tabloidów - Wiesław Godzic

Celebrities to gwiazdy współczesnego społeczeństwa konsumpcjonistycznego, osoby znane i/lub sławne. W przekonaniu badaczy jest to kategoria ogniskująca większość dyskusji toczących się wokół problemów tożsamości kulturowej, dyskursy o etniczności, gender, cielesności, przemianie gatunków, społecznych mitach, religijnym aspekcie gwiazdorstwa oraz pośmiertnym życiu. Celebrities to także kwestia związku elit i mas. Celebrities tworzą nową sferę publiczną, wytworzoną przez medialny system ekologiczny, i często zarówno legitymizują system i jak też podkopują jego fundamenty.

Każąc zastanawiać się nad celebrities, autor proponuje czytelnikowi smaczną, lecz poważną rozmowę o dzisiejszym stanie polskiej kultury. Kim są celebrities? Kim są gwiazdeczki i gwiazdy, których fotografie i pikantne szczegóły kontaktów towarzyskich i seksualnych znajdujemy w większości mediów – nie tylko w prasie tabloidowej. Celebrities regulują konsumpcję kulturową, silnie wpływają na nasze rytuały odbioru przekazów, sposoby dokonywania zakupów, słuchania muzyki i oglądania telewizji. Żyją często w swoim zamkniętym świecie, ale żywią się codziennością milionów. Celebrities zmieniły kulturę współczesną, ale także dramatycznie zmieniają się same pod wpływem wydarzeń politycznych i katastrof społecznych.

Fragment

Nieprawdą jest, że pod koniec książki wiemy tyle, co na jej początku. Jakkolwiek scena, na której starałem się ukazać problemy polskich celebrytów, jest chwiejna i nieustannie wstrząsana, to wydaje się, że wiemy coraz więcej o procesach charakteryzujących to zjawisko.

Przyjrzyjmy się jeszcze raz tym cechom przedstawionym w skondensowanej manierze tygodnika, który numer za numerem „zbliża nas do gwiazd”. „Gala” z 10 lipca 2006 roku przedstawia kolejny poczet polskich celebrities, opatrując go tytułem Piękni dziś. Piękni zawsze. Czytelnik może dowiedzieć się, dlaczego celebryci są ważni dla nas, zwyczajnych ludzi: „To oni rozpalają dziś masową wyobraźnię. Zaimponowali nam, zaskoczyli. Wywołali gorące emocje i dyskusje. Czasami wiele lat pracowali na ten moment: by wyjść z poczekalni do sławy. Stanąć na szczycie”. Dowiadujemy się też, kto jest „na szczycie” i jakie są powody umieszczenia danej osoby w tym miejscu:
Martyna Wojciechowska („Ikona wyczynu. Prawie antygwiazda. Piękna kobieta, która zadziwia nie wyglądem, lecz każdym kolejnym rekordem. Ryzykantka, której pomysły mrożą krew w żyłach i emocjonują bardziej niż mundial”).
Karolina Gruszka („Piękność na miarę Hollywood. i przez reżyserów stamtąd natychmiast dostrzeżona. Zagrała u Lyncha w tajemniczym Inland Empire i w ogóle idzie jak burza. (...) Pokazała bezdyskusyjną urodę i talent. Gwiazda, jakich nam trzeba”).
Maciej Zakościelny („Amant nowej generacji. Czy tego chce, czy nie. Kojarzony jako nasz Brad Pitt. Rolą w głośnym filmie Tylko mnie kochaj ugruntował pozycję króla uroku. Kobiety go kochają, bo trenował karate, bo gra na skrzypcach, bo ma w oczach ocean emocji, a on wie, jak z tej sławy korzystać z klasą: niezachłannie”).
Małgorzata Foremniak („...wreszcie wyskoczyła ze skóry...doktor Zosi. Zachwyciła giętkością ciała i wielkością serca. (...) Oto kobieta na dobre i na złe, do tańca i do różańca”).
Kamila Durczoka „Gala” każe cenić za wytrwałość („znów zaczął wszystko od początku”!), Katarzynę Figurę za odwagę („ma odwagę zgolić głowę i nic nie traci na seksapilu”), Monikę Olejnik za odwagę i bezkompromisowość, Marka Kondrata – bo ten „znalazł własny sposób na życie”, a Kayah po prostu „odmienia polską muzykę”.

W tym zbiorze cech od sasa do lasa powtarzają się atrybuty urody (piękność, amant), jak i antyurody (łysa głowa); docenia się silne osobowości kobiece (Wojciechowska) oraz lirycznych mężczyzn (Zakościelny); cenić powinniśmy tego, kto jest stały, jak i tę, która jest zmienna.

Polskie celebrities mają ogromne kłopoty z popularnością, bo na ogół widzą ją – nie wiedzieć czemu – jako kategorię opozycyjną wobec sztuki (Anna Cieślak: „Po sukcesie filmu Masz na imię Justine zaczęły sypać się propozycje grania w serialach, otwierać różne drzwi. Musiałam zdecydować – albo popularność, albo teatr” [„Zwierciadło” 2006, nr 6]. Lub też twierdzą, że gwiazdą być nie wypada, a jeśli już – to niechcący: Kamilla Baar stwierdza w wywiadzie – „Zainteresowanie mediów traktuję jako prezent, a nie cel, który osiągnęłam, bo nie dążyłam do niego” [„Zwierciadło” 2007, nr 7].

Najczęściej na tym obszarze wprowadza się opozycję prawda – fałsz, rzeczywistość – medialność. Redaktorzy „Dlaczego?” [nr 77 z 2006 roku] przy okazji wywiadu z Katarzyną Cichopek piszą: „Dla większości jest piękną dziewczyną z telenoweli. Dla wielu superproduktem, na którym można zarobić. Dla nielicznych Kasia Cichopek jest ambitną studentką psychologii z precyzyjnym planem swojej kariery. Taka właśnie jest dla czytelników «Dlaczego?» Prawdziwa”. Sama zaś Cichopek w tym miejscu po raz kolejny sugeruje, że ze sferą medialną wiąże się „udawanie” i w pewnym stopniu potwierdza swoje gwiazdorstwo manifestacją antygwiazdorstwa: „Nie mam problemu z tym, żeby chodzić z puszką po hipermarkecie.

(…) Po prostu nikt o tym nie pisze, bo to nudne. Ludzie chcą skandali. Ja za to nie mam zamiaru udawać”.

Sfera celebrities może także paradoksalnie wiązać się z eskapistyczną ucieczką od chaosu, okrucieństwa i problemów globalnego świata („Włączasz telewizor lub otwierasz gazetę; tyle osób zabitych dziś, tyle wczoraj, tyle przedwczoraj. A następna wiadomość? Tom Cruise ma nowy romans. I gdy codziennie od lat słyszysz o wojnie, o zabójstwie i porwaniach, to, jeśli chcesz żyć w miarę normalnie, co wybierasz? Oczywiście Toma Cruise’a” [opinia Adriany Garcii Galan, artystki kolumbijskiej, „Aktivist” 2006, nr 40]).

29 komentarzy:

 1. Osoba: Dorota Rabczewska, pseudonim Doda, Doda Elektroda, ur. 15 lutego 1984 - piosenkarka polska

  Analizowane zdjęcie: http://www.doda-rulez.net/doda1.jpg.

  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności: Wcięcie w talii, wydatne biust (możliwe że powiększony) i usta (podkreślone makijażem), opalenizna, blond włosy. Makijaż podkreśla, powiększa i rozjaśnia niezbyt duże oczy.

  Forma prezentacji: Ubiór odsłania ciało, szczególnie talię, różowe elementy ubioru podkreślają biust oraz odwołują się do skojarzeń z niewinnością i zdrowiem. Metaliczne dodatki, szczególnie bransoleta z ćwiekami dodaje konotacje rockowe, buntownicze, poza wyzywająca.

  Uwagi: Występy piosenkarskie, oraz pozostałe, charakteryzują się wyzywającym zachowaniem łączącym w sobie cechy niewinnej, dziewczęcej, niedojrzałej seksualności z prowokujacym, buntowniczym, czasem aroganckim, czy ordynarnym zachowaniem. Taki wizerunek wydaje się być świetnie dostosowany do oczekiwań najszerszej grupy odbiorców - rozbudzanych seksualnie przez media, naturalnie buntujących się nastolatków.

  OdpowiedzUsuń
 2. Osoba: Michał Wisniewski, ur. 1972-09-09 w Łodzi - piosenkarz polski

  Analizowane zdjęcie: http://www.michalwisniewski.eu/foto/004.jpg

  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności: Wysoki wzrost, wyraźny sceniczny makijaż, włosy zadbane, pomimo że farbowane. Owalny kształt twarzy z kolczykami w łuku brwiowym i brodzie. Umięśnione, wysportowane i symetryczne ciało, pokryte dużą ilością tatuaży.
  Forma prezentacji: Ubiór ekstrawagancki, przykuwający uwagę, jak np.: biało-czerwone skrzydełka, kolorowe spodenki, biała koszula z falbanami na rękawach, czy też czarny długi płaszcz z milionami święcących oczek. Lubi prowokować i szokować w miejscach publicznych, na długo zapadnie w pamięć jego zdjęcie w słynnych, zielonych rozciągniętych majtkach .Oprócz pocieniowanych włosów do ramion, (fryzury i tak już kontrowersyjnej dla wielu facetów), znany jest ze swojego upodobania do kolorowych fryzur. Czego tam nie było... wszystko, byleby "żarówiaste". Zieleń, gdy reklamował komórki, pomarańcz z okazji reklamy sieci sklepów RTV/AGD, purpura z blond pasemkami, a obecnie wściekła czerwień.
  Widoczne metaliczne dodatki, gruby łańcuszek na szyi, szeroka bransoleta na nadgarstku... przerost treści nad formą.

  Uwagi: Swój fenomen buduje się na atrakcyjnych społecznie cechach. Z jednej strony - żywiołowość, ale z drugiej - ciepło i przywiązanie do rodziny. Michał Wiśniewski ma w sobie sporo ze współczesnego polityka, który wyznaje zasadę: nie ważne, co mówią, ważne, że mówią (no i koniecznie w telewizji). To kontrowersyjna postać, ale takich właśnie wyrazistych ludzi media uwielbiają. I on doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Występuje w mediach i praktycznie codziennie się go widzi, to w reklamach, to na bilbordach reklamowych. Niewątpliwie jest królem prasy kolorowej i prawdziwym skandalistą lubiącym zaskakiwać wszystkich swoim ekscentrycznym zachowaniem na estradzie (występ na Eurowizji 2006).
  Włosy, kolczyki i tatuaże Wiśniewskiego, choć może są pomyłką z punktu widzenia estetyki, wywierają ogromny efekt na grupie odbiorców. Postawił na jeden styl funkcjonowania i trzyma się go bezwzględnie. Ten styl trafia do specyficznego audytorium. Pogubionego, niepewnego, może niewyrobionego i gorzej wykształconego, którzy będą widzieli w nim swój ideał. Trafia głównie do młodych ludzi, kierujących się emocjami.
  Michał Wiśniewski to niewątpliwie gwiazda współczesnego społeczeństwa konsumpcjonistycznego, która od dawna wywołuje gorące emocje i dyskusje. Nie bez powodu uznawany został za najbardziej kontrowersyjną postać polskiego showbiznesu, a tym samym wpisał się już na stałe zarówno w polską scenę muzyki rozrywkowej jak i polskich celebrity.

  OdpowiedzUsuń
 3. Osoba:Mariusz Pudzianowski, pseudonim Pudzian, Dominator, Pyton, ur. 7 lutego 1977r. w Białej Rawskiej - kulturysta, zawodnik strongman, wielokrotny mistrz świata

  Analizowane zdjęcie :http://ipd.home.pl/pudzian/galeria/img/45/TZG%202008%20(2).JPG


  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności:
  piękna sylwetka ciała, umięśniony, dobrze zbudowany, wysoki, krótko ścięte włosy, oczy niebieskie, pogodny a zarazem zdecydowany i pewny wyraz twarzy, wyraźny kształt mięśni, potężne bicepsy,tatuaże na ciele.

  Forma prezentacji:Ubiór odsłaniający umięśnione ciało, elementy ubioru podkreślają kulturystyczną budowę, czarna koszulka i widoczny tatuaż nadają męskości i kojarzą się z siłą, zdecydowaniem i pewnością siebie.

  Uwagi: Uczestnictwo w zawodach siłaczy i jego sukcesy, sprawiły, że stał się popularny w Polsce i na świecie. Stworzył wizerunek człowieka spokojnego, pogodnego, a zarazem męskiego, zdecydowanego, pewnego siebie, zaradnego (dobrze zarabiającego. Stał się idolem wielu młodych mężczyzn marzących o popularności i sile fizycznej. Uczestnictwo w programie ,,Taniec z gwiazdami'' sprawiło, że jego notowania stale rosną wraz z sympatią widzów, pomimo, że jego styl tańca nie jest najlepszy. Mając 31 lat ciągle szuka żony, a wiele kobiet marzy o takim facecie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Osoba: Britney Jean Spears, pseudonim Britney Spears, Brit, “Księżniczka popu”, ur. 2 grudnia 1981 r. w Kentwood (USA) - amerykańska piosenkarka pop, tancerka, aktorka.

  Analizowane zdjęcie: http://www.ambinet.pl/galeria/foto/18,2,47/

  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności: Długie, falujące, upięte w kucyki włosy w kolorze blond, dziecięce, sympatyczne rysy twarzy, szczupła budowa ciała (zdrowe, młode ciało), zgrabne nogi, wcięcie w talii, lekka opalenizna (sprawiająca wrażenie naturalnej), delikatny makijaż, podkreślający ciemne, błyszczące oczy, uwydatniający usta (błyszczyk powiększa optycznie wargi).

  Forma prezentacji: Poza ciała i ubiór kreują wizerunek grzecznej (choć nieco figlarnej – o czym może świadczyć lekko przechylona głowa) nastolatki, koleżanki ze szkolnej ławy. Jasna koszula, czarna spódniczka, podkolanówki to elementy stroju uczennicy (w tym przypadku ze szkoły średniej). Britney, jak na schludną i skromną uczennicę przystało, ma na tym zdjęciu niewiele ozdób, biżuterii - tylko 2 srebrne pierścionki. Niebieski odcień swetra w połączeniu z blond włosami tworzą wrażenie miłego dziewczęcia o anielskiej urodzie. Krótka spódniczka odsłania zgrabne nogi, kusy sweterek zasłania górną część ciała (nie eksponuje dekoltu, biustu).

  Uwagi: Wizerunek Britney Spears na tym zdjęciu (rok 1998 – początek wielkiego sukcesu gwiazdy jako piosenkarki z pierwszych miejsc list przebojów) opiera się na stereotypie młodzieńczej niewinności. „Oferta” skierowana była głównie do kilkunastoletnich dziewcząt, które chcą dbać o swój wygląd i być modne. Rodzice tychże panienek mogli czuć się uspokojeni, ponieważ idolka ich pociech sprawia wrażenie grzecznej, sympatycznej nastolatki, która delikatnie podkreśla swą urodę (ubiór i makijaż jest schludny, ponadto modny, ale nie jest wyzywający – „szkolny strój” nie jest krzykliwy, ale podkreśla i uwydatnia atuty sylwetki gwiazdy). Poza tym Britney długo deklarowała swoje dziewictwo, przez co propagowała je pośród nastolatek. Dopiero kilka lat później „gwiazdka” Britney stała się kontrowersyjną postacią show-biznesu, bohaterką skandali, borykającą się z nałogami i innymi problemami.

  OdpowiedzUsuń
 5. Osoba: Michał Wiśniewki(ur.9września 1972 w Łodzi).
  Analizowane zdjęcie:http://www.kozaczek.pl/fotki_gwiazd.php?idfot=718&u=michał+wiśniewski

  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności:
  Wzrost mimo,że wysoki,to mało atrakcyjny, wyraźny sceniczny makijaż, włosy czarne, czerwone,zielone kolory włosów Michala zmieniaja się jak w kalejdoskopie.Są bardzo zniszczone, mimo,że czuwa nad nimi cały sztab ludzi. Owalny kształt twarzy z kolczykami w łuku brwiowym i brodzie.Opalony. Beznadziejne, mało wysportowane i nieumięśnione ciało, pokryte dużą ilością tatuaży.

  Forma prezentacji:Ubiór maskuje Jego niedoskonałości,drogie i szykowne,zrobione na zamówienie kurtki skórzane przyciągają uwagę.Metalowe dodatki,kolczyki,bransolety,kurtka z ćwiekami dodają buntowniczości.
  Makijaż-upodobnienie do kobiety.Podkreśla Jego osobowość.

  Uwagi:Istotnym elementem rosnącej popularności M.W. jest dopasowany do muzyki image: tlenione włosy, stylizacja na nastolatka i celebrity. Świadectwem tego jest, że Michałowi zależy na zdobyciu popularności wśród jak największego grona odbiorców, a nie - osób mających wysublimowane wymagania, jest sposób, w jaki ten kreuje swój wizerunek. Ciągła obecność w kolorowej prasie, afiszowanie się ze związkiem różnych kobiet, ujawnianie szczegółów życia prywatnego(program na żywo "Jestem jaki jestem") Swoim wyglądem i zachowanie Wiśniewski stara się zwrócić uwagę widza.
  Proponowano mu udział w "Big Brother Vip" , ale nie zgodził się wziąć w nim udziału. Michał Wiśniewski zmienia wizerunek, ze skandalisty na pokornego i statecznego głowę rodziny. Dlaczego?Michał obecnie wszedł w poważny biznes, a taki kontrowersyjny wizerunek, który miał do tej pory bardzo przeszkadza w robieniu interesów. Trudno robić interesy ze skandalistą, interesy wymagają jednak pewnej etykiety i klasy. Dlatego Michał postanowił się wyciszyć. Zająć się prowadzeniem swojego kasyna i knajpy karaoke.
  Michał Wiśniewski to niekwestionowana gwiazda polskiej popkultury. Jest osobą bardzo charakterystyczną, ponieważ nieustannie wzbudza wiele emocji wśród Polaków. Ma wierne rzesze sympatyków, a jednocześnie przez wielu jest nieakceptowany ze względu na swój sposób bycia, ubiór czy wygląd.

  OdpowiedzUsuń
 6. Osoba: Tomasz Kot, ur. 21 kwietnia 1977 w Legnicy – polski aktor filmowy, i teatralny, specjalizujący się w serialach telewizyjnych.

  Analizowane zdjęcie:
  http://bi.gazeta.pl/im/9/4040/z4040769O.jpg

  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności:
  wysoki wzrost, szerokie ramiona, szczupła wysportowana sylwetka, przystojna twarz z głęboko osadzonymi oczami i wyrazistymi brwiami, lśniące włosy, zarost dodający "męskości" nieco chłopięcej twarzy.

  Forma prezentacji: luźny strój, niby trochę niedbały, nonszalancki, skórzana kurtka, łańcuszek na odsłoniętym torsie i ciemny kolor ubrania przywołują na myśl typ macho, co jednakże w połączeniu z przyjazną fizjonomią tworzy raczej postać romantyka.

  Uwagi: Na postrzeganie tej osoby duży wpływ mają odgrywane przez niego serialowe postaci czułych, trochę nieporadnych życiowo (a przynajmniej uczuciowo)dużych chłopców. Podczas wywiadów aktor prezentuje się jako osoba nieśmiała, jakby speszona popularnością, spokojna i sympatyczna, takie "ciepłe kluchy". Jego zachowanie zdaje się więc korelować ze stworzonymi przez aktora filmowymi kreacjami (Testosteron). Kreowany wizerunek człowieka ułożonego (żona, dziecko) i skromnego zapewnia mu pozytywny odbiór widzów.

  OdpowiedzUsuń
 7. osoba:Maciej Zakościelny ur. 7 maja 1980 r. w Stalowej Woli,aktor. Całkiem przystojny facet.
  Wyznacznikami jego atrakcyjności jest : wzrost-wysoki 184 cm (zdrowy samiec)-każda kobieta czułaby się przy nim bezpiecznie, wysportowane i symetryczne ciało (silny facet, lubi ruch na świeżym powietrzu). Jeśli chodzi o twarz- zdrowa, ogorzała cera (zdrowy osobnik), owal twarzy zbliżony do kwadratu, mocna szczęka, dwudniowy zarost, który dodaje mu powagi (Maciej wydaje się bardziej męski i dojrzały), małe przylegające uszy, „sterczące” włosy dodają mu jeszcze parę centymetrów. Dłonie zadbane. Dość obfite owłosienie ciała świadczy o sporej ilości testosteronu.
  Wizerunek medialny: dojrzały (zarost) młody facet, szarmancki i bez żadnych skandali.Idealny po prostu-zadbany, ubrany z wystudiowaną nonszalancją, a kiedy trzeba to nawet garnitur założy(stonowane kolory), zaradny człowiek sukcesu (patrz zdjęcie z atrybutem),spokojny i opanowany.Nienaganne maniery, które łapią za serce-moherowe berety chciałyby miec takiego wnuka, a kobiety w średnim wieku-zięcia.


  http://film.onet.pl/_i/film/t/tylko_mnie_kochaj/g/g34.jpg
  http://film.onet.pl/_i/film/t/tylko_mnie_kochaj/g/g03.jpg
  http://film.onet.pl/_i/film/t/tylko_mnie_kochaj/g/g22.jpg

  OdpowiedzUsuń
 8. Osoba: Monika Richardson znana także jako Monika Pietkiewicz, ur. 25 kwietnia 1972 roku we Wrocławiu, polska dziennikarka. Od 2003 r znana jako prowadząca talk- show telewizyjny "Europa da się lubić". Jest redaktorem naczelnym magazynu "Zwierciadło".

  Analizowane zdjęcie: http://gala.onet.pl/_i/nr7_05/rm_d.jpg

  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności:średniego wzrostu, włosy krótkie koloru blond, delikatny makijaż podkreślający oczy i usta, owalny kształt twarzy, szczupła budowa ciała, wcięcie w tali.

  Forma prezentacji: ubiór odsłaniający ramiona przykryte tiulowym delikatnym szalem, suknia podkreślająca biust i wcięcie w tali.Na szyi widoczny delikatny łańcuszek.Ubrana stosownie do każdej sytuacji, modnie i elegancko.

  Uwagi: Monika Richardson to pełna wdzięku, inteligentna i utalentowana osoba.Próbkę jej zdolności można zobaczyć w programie "Europa da się lubić". Potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji, oczarowuje wszystkich swoją osobą. Stwarza wizerunek osoby optymistycznej i szczęśliwej.Jest żoną angielskiego pilota Jamiego Malcolma i mamy dwójki dzieci; 2,5 letniej Zosi i 6-letniego Tomka.Jej cechy charakteru i sposób w jaki prezentuje swoją osobę w mediach sprawiają, że jest postrzegana jako ciepła, sympatyczna osoba.

  OdpowiedzUsuń
 9. Osoba:Piotr Rubik, ur.3.09.1968r.:
  polski kompozytor muzyki wokalno instrumentalnej,filmowej,teatralnej

  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności:
  wysoki wzrost,symetryczna, szczupła sylwetka,twarz delikatna,ale rozbudowane kości policzkowe,włosy długie do ramion,blond fryzura ala Barbie,zadbane dłonie.

  Forma prezentacji:Ubiór elegencki,podczas występów często ubrany w ciemny, klasyczny garnitur z białą koszulą i ciemną muchą.Na codzień swobodna elegancja.

  Uwagi:Kiedyś był dość tęgi,miał krótkie,ciemne włosy,jego wygląd był stosunkowo mało atrakcyjny.Rubik zmienił swój wizerunek:schudł,ufarbował włosy,ma przez to bardziej wyrazisty image.Symbolem rozpoznawalnym są niewątpliwie włosy:długie i ufarbowane na jasny blond.Białe włosy,często białe elementy w ubiorze współgrają z wizerunkiem osoby wrażliwej.Sylwetka a także sposób ubierania świadczą o posiadanej klasie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Agnieszka "Frytka" "Frika" Frykowska (ur. 23 grudnia 1977 w Łodzi) - córka operatora filmowego Bartłomieja Frykowskiego i wnuczka polskiego pisarza i aktora, Wojciecha Frykowskiego, zamordowanego wraz z żoną Romana Polańskiego Sharon Tate w 1969 r.
  Choć minęło parę lat od debiutu FRYTKI w Big Brotherze pozostaję pod wrażeniem tego co udało jej się „dokonać”. Dziewczyna która nic sobą nie reprezentuje zdobyła popularność i rozgłos dzięki wizerunkowi jaki stworzyła w tym programie. Jako bezpruderyjna, sexowna i łatwa na tyle zaszokowała publiczność, że pozostała osobą medialną i rozpoznawalną. Pomimo, ze nie miała za wiele do powiedzenia wykreowała się na kogoś kim w rzeczywistości nie jest, kimś o nieprzeciętnej inteligencji. Będąc pustą ale pyskatą dziewczyną zyskała status kobiety z wysokim ilorazem inteligencji...Zadziwiające! Ciekawe jest również jej obecne zmaganie ze zmianą wizerunku. Pokazuje się w mediach jako bardzo ugrzeczniona osoba. Próbuje nawet stanąć na wysokości zadania i odpowiadać z sensem na rożne tematy. Ale jakkolwiek byśmy ją oceniali pozostaje nieustająco kimś o kim się wspomina przy okazji ploteczek z tzw. „wielkiego świata”. Z pewnością nie jest osobą z pierwszych stron gazet, ale ciągle pojawia się i znika. I Ciągle wprawia mnie w zdumienie, jak manipulując swoim wizerunkiem pnie się i osiąga wyznaczone cele. Nie znoszę jej ale chylę czoło, bo niełatwo jest pozostawać osoba medialną nie mając żadnych innych mocnych atutów poza „dobrym” wizerunkiem.


  http://www.pudelek.pl/tag/Agnieszka+Frykowska/: zdjęcie

  OdpowiedzUsuń
 11. Kinga Rusin - dziennikarka, ur. 9 marca 1971 Warszawa,

  http://film.onet.pl/_i/ludzie/r/rusin_kinga/b.jpg

  Kinga Rusin

  wizualne wskaźniki atrakcyjności:drobnej postury, symetrycznnie zbudowana, dziecięca buzia, duże oczy, wcięcie w talii, opalenizna, zadbane włosy.
  Forma prezentacji: elegancko ubrana stosownie do okoliczności, podkreśla dziewczęcą sylwetkę zwiewnymi strojami, ubrania powiększające biust,makijaż podkreśla oczy i usta, buty na wysokich obcasach.
  Uwagi: zachowanie taktowne i "grzeczne", uśmiechnięta twarz, żywa gestykulacja podkreśla ważność jej argumentów, kokietka.

  OdpowiedzUsuń
 12. Osoba: Amy Whitehouse,
  Brytyjska piosenkarka

  Ciekawostka: Otrzymała NAJWIĘCEJ nagród Grammy 2008, bo 5 (przy 6 nominacjach), jednak nie odebrała osobiście nagród z powodu nieotrzymania amerykańskiej wizy, bo ciąży na niej wyrok za przemyt narkotyków.


  Analizowane zdjęcia:
  http://msnbcmedia1.msn.com/j/ap/b7d7340b-80e9-4106-a40c-73ce5bc87f1c.widec.jpg

  http://blog.nj.com/ledgerupdates_impact/2007/12/large_amyL126.jpg

  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności:
  przeraźliwa chudość, duże czarne oczy podkreślone dodatkowo silnym czarnym makijażem, fryzura niestandardowa (wielka tapira na głowie). Kierunek atrakcyjności skierowany do określonej grupy, tzw. EMO

  Forma prezentacji:ubiór zawsze odsłaniający ciało ale w przewrotny sposób: z jednej strony można podejrzewać oryginalną nonszalancję, z drugiej celowe i dodatkowe wyolbrzymianie i tak już robiącej fatalne wrażenie chudości (dodatkowo potęgowanej także kłopotami z braniem narkotyków).Na uwagę zasługuje również duża ilość tatuaży szpecących jej ciało, jednak również specyficznych: po bliższym oglądnięciu sprawiają wrażenie niemalże więziennych.

  Uwagi: interesujący kontrast między wizerunkiem a zdolnościami muzycznymi, które są jednak doceniane przez krytyków (w przeciwieństwie do np. Britney Spears, również ćpającej).

  OdpowiedzUsuń
 13. Osoba: Russel Crow - Australijski aktor urodzony 7 kwietnia 1964 roku znany przede wszystkim z roli generała Maximusa w filmie Gladiator (2000)

  http://attitude.themercury.news.com.au/images/pastsaycheese/russelcrowe.jpg
  http://www.theage.com.au/ffximage/2005/06/07/angry_crowe_narrowweb__200x224.jpg
  http://imagehost.epier.com/53389/russell-crowe.jpg
  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności: wysoki (1,82 m), dobrze zbudowany blondyn o bardzo męskiej twarzy, zazwyczaj z kilkudniowym zarostem. Zewnętrzne kąciki oczu pochylone ku dołowi twarzy, co nadaje mu „groźnego” wyglądu.
  Forma prezentacji: flanelowe koszule w kratę, sportowe bluzy, ciemne okulary i sprane jeansy wzmacniają image „niegrzecznego chłopca”. Obecnie specjaliści próbują zmienić ten wizerunek. Ubierają Crow’a w eleganckie garnitury i próbują przedstawić go jako idealnego męża i ojca.
  Uwagi: Zachowanie aktora także wzmacnia jego wizerunek. Ciągłe konflikty z mediami powodują, że każde jego potknięcie jest wyolbrzymiane. Liczne doniesienia o bójkach, awanturach i kłótniach z dziennikarzami przysporzyły Crow’owi złej sławy i sprawiły ze stał się czarnym charakterem Hollywood i jednocześnie ulubieńcem kobiet. Jego wizerunek ma także wpływ na jego karierę. Najlepiej oceniane są filmy gdzie Crow wciela się w silne, twarde i jednoznaczne moralnie postacie ( generał Maximus w „Gladiatorze”, uczciwy policjant w „Amerykańskim gangsterze”). Natomiast filmy, w których postać Crow’a pokazuje jakąś słabość są gorzej odbierane i oceniane.

  OdpowiedzUsuń
 14. Osoba: Amy Winehouse
  Urodzona 14 września 1983 w Londynie w rodzinie żydowskiej
  Piosenkarka jazzowa

  Analizowane zdjęcie:
  http://www.plotek.pl/plotek/0,78882,398208420.html?tag=amy%20winehouse


  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności:
  -bardzo szczupła sylwetka
  -mocny makijaż oczu (gruba czarna kreska na górnej powiece)
  -wyzywający i oryginalny strój (duży dekolt)
  -liczne tatuaże na przedramieniu i piersi

  Forma prezentacji:
  Charakterystyczną cechą Amy W. jest to coś na głowie czyli wielki sterczący kokon czarnych natapirowanych włosów, przypominajacy pszczeli ul. Makijaz oczu-karykaturalny, przerysowany, w postaci grubej czarnej krechy biegnacej aż do łuku brwiowego. Stanowi to alternatywę do wypacykowanych idealnych buzi gwiazdeczek pop. Strój-często niechlujny, nieświezy, wygnieciony lub poplaminy, rodem z dna lumpeksowych pudeł jest daleki czystym, wyprasowanym i kosztownym kreacjom gwiazd. Całości dopełniają wyeksponowane wulgarne tatuaże przedramienia, piersi (wizerunek nagiej kobiety) oraz kolczyk w górnej wardze. Nieodzownym atrybutem Amy jest także papieros. Całokształt szufladkuje artystkę w sexdrugs'n'rollowej bajce.

  Uwagi:
  Piosenkarskie wystepy Amy W. to mozliwość obcowania z niesamowitym talentem, kawałem dobrej muzy, zakłócanym niestety narkotycznymi ekscesami artystki. Będaca pod wpływem czort wie czego Amy potrafi zafundować publice prawdziwy performance (m.in. pochlastać brzuch w akcie tęsknoty badź zapomnieć tekstu swoich utworów). Amy Winehouse to urodzona skandalistka. Internet pęka w szwach od zdjęć i filmów naćpanej gwiazdy, na których totalnie nieprzytomna Amy zostaje wyrzucona z hotelu, walczy a to z demonami a to ze swym mężem, prezentuje braki w uzębieniu spowodowane zażywaniem heroiny, bierze narkotyki przed kamera spiewając dzielnie: "Their tried to
  make me go to rehab but i said "no, no, no". Antyreklama to takze reklama, a nic nie działa tak na publike jak porządny skandal. Dlatego też fani raczą ją jeszcze większą dozą miłości, Grammy Awards pięcioma nagrodami a sam Roberto Cavalli twarzą swojej nowej kolekcji ubrań.

  OdpowiedzUsuń
 15. Osoba:Tomasz Karolak,ur. 21 czerwca 1971 roku w Radomiu, polski aktor telewizyjny i filmowy.

  Analizowane zdjęcie: http://i.aeri.pl/p/19/19951/m.jpg

  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności:charakterystyczna szpara pomiedzy zębami,ciemne krotkie włosy, lekki zarost,szeroki usmiech,śmiejące sie oczy.

  Forma prezentacji: Elegancka ciemna marynarka, dobrze dobrana ciemnogranatowa koszula, styl elegancki w polączeniu z luźnym poprzez odpiety guzik w koszuli, postawa ciała dodaje męskości natomiast na pierwszy rzut oka osoba ciepła majaca trochę z misia.

  Uwagi:Aktor filmowy i teatralny, w ostatnim czasie udział w kilku serialach np. "kryminalni", "39 i pół" oraz filmach " Nie kłam kochanie". Jako aktor sprawia wrażenie osoby wiarygodnej której można zaufać, ciepły, pomocny, koleżeński.Łagodne usposobienie , nie skrzywdziłby nawet muchy.

  OdpowiedzUsuń
 16. Osoba: Jakub Władysław Wojewódzki, ur. 2 sierpnia 1963 r. w Koszalinie. Polski dziennikarz muzyczny i radiowy, publicysta, felietonista, perkusista, showman i satyryk. Ukończył XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.

  Dawniej:
  http://www.kuba-wojewodzki.info/

  Teraz:
  http://film.onet.pl/O,39915,1,1,0,galeriao.html

  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności: gęste, natapirowane włosy, inteligentne rysy twarzy (podkreślone okularami) – wizerunek „inteligentnego szydercy”. Szczupła, a więc młoda budowa ciała. Nowoczesny sposób ubierania się (dobry krój, żywa kolorystyka), okulary w szerokich, rogowych ramkach budujące energetyczność postaci na podstawie prowokacji wizualnej, czyli skojarzeniem formy okularów charakterystycznych dla „kujona” z prowokacyjnym czy skandalicznym sposobem bycia.
  Medialny wizerunek Wojewódzkiego powodowany może być dwoma czynnikami. Ważniejszy dla nas to wymagania odbiorców. Prowadzi on show, którego jest niewątpliwą gwiazdą i dominatorem, kreując głównie swoją osobę i marginalizując ważność zaproszonych przez siebie gości. Drugim czynnikiem, który też może mieć znaczenie to chęć zatuszowania swojego wieku. Wojewódzki bardzo często pytany o wiek w sposób bezpośredni czy pośredni umiejętnie zmienia temat rozmowy lub obraca to w żart. Może być to kompleksem wieku. Dziennikarz ten miał szansę pokazać się publiczności dopiero w programie Idol w 2001 r., a wiec mając 38 lat. To trochę późno, aby w sposób ewolucyjny wyrobić sobie markę znanej postaci medialnej. Kreując swój obecny wizerunek Wojewódzki podjął próbę dostosowania się do wymagań odbiorców w sposób rewolucyjny (zarówno wygląd jak i zachowanie).

  OdpowiedzUsuń
 17. Osoba: Katarzyna Cichopek, ur.7.10.1982r - "aktorka" serialowa

  Analizowane zdjęcie: http://kasiacichopekkasia.blox.pl/2007/12/Katarzyna-Cichopek-biografia.html

  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności: okrągła, dziecięca buzia, ładne duże piersi, wyraźnie zaznaczona talia, płaski brzuch, brak tkanki tłuszczowej oraz cellulitu co świadczy o dobrej kondycji fizycznej i młodym wieku. Duże oczy, ładne, zadbane długie włosy.

  Forma prezentacji: strój oraz sposób zaprezentowania ma uwydatniać cechy kobiece a nie dziewczęce (ponieważ do tej pory była raczej postrzegana jako osoba infantylna), jednak niepewny wyraz twarzy potwierdza tezę, że nie dorosła jeszcze do tej roli. Lekko uchylone usta mają delikatnie prowokować i stwarzać pozory perwersji. Koronkowe wstawki w bieliźnie oraz pończochy mają kreować nowy atrakcyjny wizerunek seksownej „aktorki”.

  Uwagi: pomimo chęci stworzenia nowego wizerunku kobiety dorosłej i dojrzałej, oraz ukończonych 25 lat ciągle pozostaje małą, słodka dziewczynką z ładną buzią, dużymi okrągłymi oczyma i długimi rzęsami. Jej bardzo wyraźnie zaznaczone kobiece cechy fizyczne są spychane na drugi plan przez wyraz twarzy dziecka, którym nadal trzeba się opiekować.

  OdpowiedzUsuń
 18. Osoba: Marta Mandrykiewicz Wiśniewska, pseudonim: Mandaryna, ur. 12 marca 1978, tancerka, piosenkarka

  Analizowane zdjęcie: http://www.sztab.com/mandaryna/mandaryna.jpg

  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności: symetryczna figura, wydatny biust (publicznie przyznała się do operacji plastycznej), długie nogi, blond włosy, opalenizna, ładny uśmiech.

  Forma prezentacji: kreuje się na „cukierkową panienkę”; odzież w jaskrawych kolorach budzi skojarzenia ze strojem małej dziewczynki; blond warkoczyki kojarzą się z niewinnością i dziewczęcością; poprzez wyzywający strój i zmianę fryzury (rozpuszczone włosy) podkreśla swoją seksualność; skąpy strój uwydatnia jej atrakcyjny wygląd, obcisłe ubrania podkreślają piersi i pośladki.

  Uwagi: chociaż nie potrafi dobrze śpiewać, robi karierę piosenkarki; występowała w serialu, jednak jej zdolności aktorskie nie zostały docenione; jest ceniona za choreografię i taniec; zaistniała w polskim show businessie poprzez małżeństwo z Michałem Wiśniewskim, wypromowała się dzięki kontrowersyjnemu mężowi; postrzegana jest jako szczera, bo przyznała się do powiększania piersi oraz otwarcie mówiła o kłopotach małżeńskich z Michałem Wiśniewskim.

  OdpowiedzUsuń
 19. Osoba Michał Koterski
  Lat 29

  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności:
  Młody wygląd, wieczny uśmiech na twarzy, wygląd osoby wyraźny podkreśla szczerość, optymizm. Kocie oczy wywołują w odbiorze chęć współczucia, troski.

  Forma prezentacji :
  Najnowsze trendy młodzieżowej mody, mody dla nastolatków Kolorowe T-shirty, czapki, wytarte dżinsy, kolorowe paski i buty. Ubrania zawsze wyraziste, bez względu na okoliczność „luźne”


  Uwagi; Nawiązuję do wizerunku swoich poprzedników a może i nauczycieli –Wojewódzkiego i Majewskiego.
  Wygląd na pierwszy rzut oka mało atrakcyjnych, sylwetka chuda o twarzy osoby wręcz „głupkowatej” Na tej bazie wykorzystuje naturalną potrzebę człowieka opiekowania się, współczucia, osoby słabszej. Osobie takiej więcej się wybacza, takiej osobie można zawsze więcej powiedzieć bez negatywnych konsekwencji

  OdpowiedzUsuń
 20. KZ pisze...

  Osoba: Michał Koterski, pseudonim „Misiek”, urodzony 29 grudnia 1979 w Krakowie, polski aktor-amator i prezenter telewizyjny.

  Analizowane zdjęcie: http://e.lansik.pl/la174/32556b47000fdde84741778f

  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności: wysoki, szczupły, lekko wysportowany, ciemne włosy - krótkie kręcone, komiczny wyraz twarzy,

  Forma prezencji: Prezentuje swój niepowtarzalny, luźny styl nazywając go po prostu „byciem takim, jakim się jest na co dzień”. ubiór kolorowy – „pstrokaty”, często odsłania ciało, charakterystyczny tatuaż na brzuchu w postaci motyla lub rośliny, Otrzymał nagrodę dla najlepiej ubranego mężczyzny w kategorii Media (Fashion Magazine)


  Uwagi: Postać kontrowersyjna (jeździ samochodem pomimo braku prawa jazdy, bójki w klubach, występuje na scenie w oryginalnych strojach - w kaloszach, przebrany za kurczaka lub za kobietę). Kreuje postać pierwszego polskiego świra IV RP, zapewne wzorując się na filmie „Borat”. Prezentuje siebie jako niedojrzałego chłopca nie do końca inteligentnego, lekko podchodząc do życia oraz wszystko obracając w żart. Jego zachowanie i styl bycia podchodzi pod Kubę Wojewódzkiego oraz Szymona Majewskiego, czyli osoby, które ostatnio stały się w Polsce modne.

  OdpowiedzUsuń
 21. Osoba:Michał Milowicz,ur.1970.09.16 -aktor i piosenkarz

  Analizowane zdjęcie:http://www.filmpolski.pl/z1/94o/24894_1.jpg
  Ewoliucyjne wskazniki atrakcyjności:wysoki wzrost, szerokie ramiona,duże niebieskie oczy,wyraziste brwi,charakterystyczna bródka, włosy jsne blond, falowane.Typ "macho", owłosiony tors, rozpięta koszula,białe zęby, szeroki uśmiech.

  Forma prezentacji: Luzny ubiór, często eksponujący ciało.Mało elegancki styl.Szarmanckie gesty.Typ podrywacza.Lubiący kobiety. Wyzwolony i pewny siebie.

  Uwagi:Występy na scenie sprawiają że zachowuję się jak osoba wyzwolona, czasami demoniczna.Bardzo dobry aktor i piosenkarz.Szarmancki mężczyzna, a czasami szalony tancerz.POtafi wcielić się w różne role.

  OdpowiedzUsuń
 22. Analizowane zdjęcie:
  http://img81.imageshack.us/img81/4435/k313491ffu4.jpg

  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności:
  owalna twarz dająca wrażenie dziecinności i delikatności, ściśnięte usta i wąsko otwarte oczy nadają lekko szyderczy, wojowniczy i przenikliwy charakter spojrzenia. Podniesione czoło potęguje to wrażenie, dodatkowo ukrywa wyraźne zakola na czole. Niegęste blond włosy oraz lekko odstające uszy podkreślają dziecięcy charakter twarzy.
  Zdjęcie oddaje charakter "diabła z dziecięcą twarzą".

  Formy prezentacji:
  Garnitur dobrze dopasowany nadaje wrażenie profesjonalizmu, poważności, dorosłości. Poprawianie krawatu daje odczucie gotowości do działania.
  Człowiek ze zdjęcia to postać której można zaufać, można powierzyć jej skomplikowane sprawy do załatwienia.

  Uwagi: obok prezentowanej pozy w której Borys dobrze się czuje i prezentuje, Szyc gra często cwaniacko-zawadiackie oraz przyłóz do rany kumpli. często zwichrowane włosy, "zalana" głowa daje do zrozumienia, że to jest swój chłop, a nie nadęty aktorski bufon. Kiedy się szczerze uśmiecha zaraża swoim pozytywnym nastawieniem. jak określają go internauci - to taki wieczny chłopiec, sprawia wrażenie nieodpowiedzialnego, co w istocie jest faktem.

  OdpowiedzUsuń
 23. Lady Diana Frances Spencer, późniejsza Diana, księżna Walii –pierwsza żona Karola- księcia Walii i matka dwóch synów

  Link do zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Princess_Diana%2C_Bristol_1987.jpg  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności: duże wyraziste oczy, białe równe zęby, twarz wzbudza efekt naturalności , podkreślonym nienagannym makijażem
  Forma prezentacji: Choć nadal śmierć Diany wywołuje szereg kontrowersji spekulacji to jej wizerunek zapadł na stałe w pamięci w umysłach nie tylko młodych ludzi. Nie oszukujmy się, ale media wykreowały ją jako nieskazitelną postać. Przykuwała uwagę i wzbudzała zainteresowanie. Komentowano jej nienaganny strój i fryzurę zawsze idealnie ułożoną. Pomimo późniejszych skandali pozostało jedynie wrażenie tego pozytywnego wizerunku- dobre, ciepłej kobiety, emanującej wokół swoim blaskiem. Zawsze jej powierzchowność miała duży wpływ na etykietkę, jaką jej przyłożono, a więc mianowicie Królowej polskich serc.
  Uwagi: Księżna Walii stała się popularna dzięki swojej działalności charytatywnej. Już po ślubie odwiedzała szpitale i wspomagała chorych, co było tradycyjnym obowiązkiem księżnych Walii. Wydaje mi się, że to też miało wpływ na postrzeganie jej osoby. I cały czas, w każdym momencie, nasuwa się hasło: nieskazitelność. Umiała zawsze dopasować swój strój do odpowiedniej sytuacji. Z pewnością miała dobrych kreatorów wizerunków i niestety nie zauważono żadnej wpadki. Smutne jest to, że w pewnym momencie to nie wystarczało i nawet do dzisiaj ciągle poznajemy nieznane historie z jej życia.

  OdpowiedzUsuń
 24. Alicja Resich-Modlińska
  Ur. 30.01.1953 Kraków, Tłumacz konferencyjny tekstów literackich, filmów dok. i fabularnych dla TVP, radiowa Trójka autor i wykonawca "Kabaretu Nie Tylko Dla Orłów", Radiomanna "Wywiady spod estrady", Red. Nacz. tygodnika "Gala". Telewizja, prezenterka, dziennikarka, autorka własnych programów, talk show oraz wywiady. Najbardziej znana z programu „Wieczór z Alicją”.


  Analizowane zdjęcie: http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,735,61612811,63142403.html

  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności: Średni wzrost, rude, falujące włosy, delikatne usta (podkreślone makijażem), makijaż podkreśla łagodny kształt twarzy powiększa i rozjaśnia niezbyt duże oczy, często obnaża ramiona.

  Forma prezentacji: nie odsłania zbytnio ciała, ale podkreśla kobiece kształty, stonowane kolory ubioru (czarny, fioletowy), zawsze gustownie ubrana, „kobieta z klasą”. Wrażliwa i delikatna.

  Uwagi: Znana przede wszystkim z programów publicystycznych „Wieczór z Alicją”, mniej z gry aktorskiej, prezenterka i konferansjerka, jej wizerunek charakteryzuje starannie dobrana fryzura, ubiór oraz „role”, które sama dobiera. Posiada bardzo kobiecy, dojrzały głos. Wizerunek skierowany do średniej i starszej grupy widzów. Mówi o sobie „Ja ciągle marzę, o pokoju na świecie i miłości, o zadbanych uśmiechniętych staruszkach w Polsce, o mądrych i uczciwych politykach, o szczęściu dla moich bliskich, o pogodnej i aktywnej starości i o pewnym futerku”. Kobieta dojrzała.

  Mulawa Michał

  OdpowiedzUsuń
 25. Osoba: Krzysztof Hołowczyc, pseudonim Hołek, ur. 4 czerwca 1962 w Olsztynie, żona Danuta, dwie córki. Polski kierowca rajdowy; trzykrotny tytuł Mistrza Polski w 1995, 1996 i 1999, tytuł Mistrza Europy w 1997; wielokrotny uczestnik Rajdu Dakar - w 2005, 2006 i w 2007 r.

  Analizowane zdjęcie: http://www.holowczyc.eu/galeria.php#

  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności: wysoki wzrost, nienaganna sylwetka, regularne rysy twarzy, mocno zarysowana szczęka, opalenizna, włosy starannie ostrzyżone.

  Forma prezentacji: Ubiór podkreśla przynależność do świata sportów samochodowych. Poza starannie wypracowana, nieco nienaturalna, mająca sugerować opanowanie i profesjonalizm. W tle samochód, jako podkreślenie i uzupełnienie wizerunku.

  Uwagi: Krzysztof Hołowczyc od kilkunastu lat jest obecny w mediach, gdzie kreuje wizerunek doskonałego sportowca, człowieka sympatycznego i rodzinnego, a od niedawna sprawnego europosła. Taki wizerunek jest dopasowany do oczekiwań osób w różnym wieku, kobiet i mężczyzn, budząc u jednych pożądanie, u drugich podziw. Jednocześnie nieco głębsza analiza pozwala stwierdzić nikłość jego realnych dokonań i osiągnięć.

  OdpowiedzUsuń
 26. Analizowane zdjęcie: http://senyszyn.blog.onet.pl/
  ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności: białe, równe zęby; miły uśmiech; gładka cera; filuternie przymrużone oko; brak widocznego makijażu (nie potrzeba).
  forma prezentacji: wzrok skierowany na oglądającego, miły wyraz twarzy, pochylona ku nam jakby chciała nam uchylić nieba, fryzura prosto od fryzjera

  OdpowiedzUsuń
 27. pawel pisze:
  Osoba: Jolanta Rutowicz, 23 lata, pochodzi z Piotrkowa Trybunalskiego – gwiazda programów typu reality show
  Analizowane zdjęcie: http://bb4.blox.pl/resource/jr1.jpg
  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności: Krótkie shorty, obcisła kurtka, opalenizna, długie czarne włosy. Makijaż podkreśla egzotyczny typ urody.
  Forma prezentacji: Ubiór odsłania ciało, szczególnie uwidacznia długie, zgrabne nogi ( szczególnie przez wysokie buty). Styl ubioru podkreśla atrakcyjności fizyczną, tworząc image miłego kociaka.
  Uwagi:Wybitna inteligencja prezentowana w programie BB utwierdziła wielu naszych rodaków w przekonaniu, że nie są tacy głupi,że są jeszcze głupsi od nich. Ten wizerunek kobiety podtrzymuje stereotyp, że kobieta nie koniecznie musi być mądra.

  OdpowiedzUsuń
 28. Osoba:Cameron Diaz ,(ur. 30 sierpnia 1972 w San Diego) - amerykańska aktorka filmowa. Ma 175 cm wzrostu.
  Analizowane zdjęcie ;http://i7.photobucket.com/albums/y279/NrllAless/blog/news/mtv%20movie%20awards%202007/cameron-diaz-mtv-movie-awards-3-v2.jpg
  Ewoliucyjne wskazniki atrakcyjności:wysoki wzrost, delikatne ramiona,szczupła sylwetka,duże niebieskie oczy,wyraziste brwi,dokładnie zarysowane policzki,włosy długie,jasne blond, falowane.Typ "cukierkowa blondynka",wysoki wzrost,długie nogi, białe zęby, szeroki uśmiech.

  Forma prezentacji: elegancki ubiór często eksponujący ciało.Delikatna kobietka.Typ uwodzicielki.Lubi sukienki i szybkie samochody. Wyzwolona i pewna siebie.

  Uwagi: na scenie zachowuję się jak osoba wyzwolona, czasami demoniczna.Bardzo dobra aktorka.Zagrała w "Aniołkach Charliego ","Ostrożnie z dziewczynami", czy Szczęśliwy dzień".POtafi wcielić się w różne role.

  OdpowiedzUsuń
 29. osoba: Marta Wiśniewska, pseudonim Mandaryna ur.12.03.1978 Łódź piosenkarka, tancerka

  analizowane zdjęcie:
  http:// mandarynamartawiśniewskapoemat.blog.onet.pl/

  Ewolucyjne wskaźniki atrakcyjności: szczupła, opalona, blond włosy.Makijaż podkreśla delikatność i niewinnośc.

  Forma prezentacji:Ubiór odsłania ramiona,brzuch.Poza jest zdecydowana ale nie wyzywająca raczej o charakterze niewinności.

  Uwagi: Występy Mandaryny charakteryzują się dobrze przygotowanym prawie perfekcyjnym pokazem tańca.Taniec jest nowoczesny i dynamiczny.Raczej nie zachowuje się skandalicznie oprócz tego ,że nie umie śpiewać.Trafia do młodszej grupy nastolatków.
  Hanna S.

  OdpowiedzUsuń